• Plebiscyt!
  Od miesiąca można głosować w plebiscycie PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Jury plebiscytu stoi przed nie lada zadaniem – liczba zgłoszeń przerosła najśmielsze oczekiwania i już dziś mogą poddać ocenie 130 tysięcy słów i wyrażeń. A przed nami kolejne dni głosowania – zgłoszenia można przesyłać do 30 listopada za pomocą formularza na stronie sjp.pwn.pl
   
  Zwycięskie słowo wyłoni jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. Poznamy je na początku grudnia.
   
  Zapraszamy także do wzięcia udziału w wirtualnym spotkaniu: Dzbany, jesieniary, alternatywki. Debata o Młodzieżowym Słowie Roku 2020. O języku młodzieży dyskutować będą: Agata Hącia, Marek Łaziński i Bartek Chaciński. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godzinie 19.30. Transmisję będzie można obejrzeć na Facebooku: @PWN Moc wiedzy oraz @Noc Księgarń.
   
   
  Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Dziękujemy wszystkim, którzy dotychczas wzięli udział w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych słów, które powalczą o tytuł tegorocznego laureata, a także do śledzenia informacji o kolejnych etapach plebiscytu na stronie sjp.pwn.pl oraz na Facebooku: @PWN Moc wiedzy.
   
  Dodano: 18.11.2020
   
 • Młode słowa
  igła
  Definicja: Słowo wyrażające coś, co jest zapięte na ostatni guzik. Coś, co jest super na tip top.
   
  Dodano: 3.11.2020
   
  Słowo zgłoszone w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2020
   
   
 • To ciekawe
  CZY
  Czy obliguje do wyboru – od pytań typu „X czy nie X?” trudno się wykręcić, są one jak test, w którym należy zakreślić dokładnie jedną kratkę.
  Miłośnicy Kubusia Puchatka pamiętają jednak scenę, w której Królik zapytał: „Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba?”, a Puchatek odparł wzruszony: „Jedno i drugie”. Po czym, aby nie wyjść na żarłoka, dodał: „Ale po co jeszcze chleb, Króliku?”.
  Mirosław Bańko
Słowo dnia: sudoku
Sponsorowane

Zagraj z nami!

Chcesz sprawdzić swoją znajomość języka?

Zagraj teraz

Zasady pisowni

93.1. [397] Myślnik używany do zaznaczenia domyślnego członu zdania
Myślnika używamy do zaznaczenia domyślnego członu zdania, np.
Panna Izabela od kolebki żyła w świecie pięknym i nie tylko nadludzkim, ale — nadnaturalnym.
(B. Prus)
Z gryzmoleniem tak jak z trunkiem: zakosztujesz — wstrząśnie tobą albo i zemdli; pociągniesz drugi raz — miło…, trzeci raz — błogo…, czwarty — bardzo miło…, piąty — jeszcze milej!… i aniś się spostrzegł, jak ni stąd, ni zowąd nałogowym zostałeś pijakiem.
(J. Wieniawski)
 
 
... >>

Zmieniają się czasy,
zmieniają się słowa

Zobacz w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, jak przez pół wieku zmieniło się słowo aktywacja
Więcej słów

Powiedz to inaczej

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!